Bu material “Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) prinsiplərinin tətbiqinin stimullaşdırılması və təşviqi üzrə 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”nin 8-ci bəndi üzrə maraqlı tərəflərin məlumatlandırılması məqsədilə hazırlanıb.
ESG, yəni “ətraf mühiti, sosial və idarəetmə” dünya miqyasında 1970-ci illərin sonlarından ABŞ və Avropa ölkələrində inkişaf edən və tanınan konsepsiyadır. ESG konsepsiyası bir şirkətin ətraf mühitə və cəmiyyətə təsirini ölçmək üçün istifadə olunan etalonlar toplusunu ifadə edir və illər ərzində bizneslərin investisiya qərarlarının qəbul edilməsində vacib rol oynayır. ESG anlayışı ilk dəfə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qlobal Sazişi (UN Global Compact) tərəfindən 2004-cü ildə dərc olunmuş “Who Cares Wins” adlı hesabatında təqdim edilib və bununla da ESG termini ilk dəfə geniş yayılıb və rəsmiləşdirilib. Hesabatda ESG amillərinin bir şirkətin fəaliyyətinə necə inteqrasiya ediləcəyi təsvir olunub və konsepsiyanın üç əsas komponentə - ətraf mühit, sosial və idarəetməyə (və ya korporativ idarəetməyə) bölündüyü izah olunub.
BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransı və ya COP-un iştirakçılarının dövlətlər olmasına baxmayaraq, konfransın məqsədlərinə nail olmaq üçün əsas hədəf məhz bu dövlətlərin biznes dairələridir. Bu baxımdan COP29 eyni zamanda Azərbaycanın biznes sektoru üçün ESG fəaliyyətinə başlamaqda “ev tapşırığı” rolunu oynayır. Bu kontekstdə istər konfransın, istərsə də dövlətin “yaşıl gündəlik” məqsədlərinə çatmaq üçün artıq indidən dövlət və biznes arasında operativ və səmərəli sinerjinin qurulması zəruridir.
Yerli bizneslərin ümumdünya və milli dayanıqlı məqsədlərə çatmasında ESG prinsiplərinin, yəni ətraf mühitə məsuliyyətli münasibətin, böyük sosial məsuliyyətin, yüksək korporativ idarəetmə və biznes-etika, eyni zamanda işgüzar mədəniyyətə hədəflənən fəaliyyətin rolu böyükdür. Çünki məhz bizneslər “cəmiyyət, biznes və dövlət” üçlüyünün özəyidir, bizneslər dövlətin siyasətini tətbiq edən və daxildə müvafiq alətlər yaradan real subyektlərdir.
Yerli bizneslər öz fəaliyyətlərinin dayanıqlı inkişaf və “yaşıl gündəlik” məqsədləri naminə ən azından növbəti beş il üçün aydın baxışla çıxış etməyə hazır olmalı və öz prioritetlərini dəqiq müəyyən etməlidirlər. Bunun üçün artıq bu gün yerli şirkətlər qlobal dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə nail olmaq üçün: (i) ilk növbədə öz bizneslərinin ESG diaqnostikasını və auditini aparmağa; (ii) öz bizneslərinin dayanıqlı inkişafa yönəlmiş fəaliyyətin aparılmasına dair ESG strategiyasını və məqsədlərini müəyyən etməyə; (iii) daxili qaydalar və siyasətlər toplusunu hazırlamağa; (iv) ESG baxışlarının tətbiqi üçün ESG yol xəritələrini tərtib etməyə və (v) ESG hesabatlılıq sistemini yaratmağa və aparmağa hazır olmalıdırlar.
Biznesin ESG prinsiplərinə uyğunluğu birbaşa onun maliyyə vəziyyətinə və investisiya cəlbediciliyinə təsir edir, biznesə yeni imkanlar və üstünlüklər, yəni aşağıdakı mühüm “sosial dividendlər” almağa imkan verir:
-şirkətə etibarın artması - istər investorlar, istərsə də müştərilər bazarda məsuliyyətli və dayanıqlı brendlərlə əməkdaşlıq etmək niyyətindədirlər;
-uzunmüddətli perspektivdə istehsal xərclərinin azaldılması - bu təkcə şirkətin maliyyə vəziyyətinin deyil, həm də qlobal iqtisadiyyatın əhəmiyyətli dərəcədə yaşıllaşdırılması və sağlamlaşdırılması deməkdir;
-rəqiblərdən öndə olma - daha çox investorları və müştəriləri cəlb etmək, şirkətin brendinin və nüfuzunun gücləndirməsi;
-şirkətin ESG prinsiplərinə sadiqliyi birbaşa onun investisiya cəlbediciliyinə təsir edir. Belə ki, ekspertlərin fikrincə bu gün dünyada 80 trilyon dollardan çox investisiyaların verilməsində bu və ya digər şəkildə ESG amilləri nəzərə alınır və artıq bugünkü investorlar yüksək ESG reytinqi olmayan aktivlərə investisiya qoymamaq niyyətlərini açıq bəyan edirlər.
Qeyd: Azərbaycanda ESG-nin geniş təşviqi, bu istiqamətdə dövlət və özəl sektorun səylərinin birləşdirilməsi və konseptual baxışın formalaşdırılaraq həyata keçirilməsinin təmin edilməsi məqsədilə 30 sentyabr 2022-ci il tarixində Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun “Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə standartları” üzrə altqrupu yaradılıb. Altqrupa Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) rəhbərlik edir. Altqrupun tərkibinə dövlət, özəl və ictimai sektoru təmsil edən 20-yə yaxın qurum və təşkilatın nümayəndələri daxildir.
Leyla Sadıxova
“PWC Azərbaycan” şirkətinin Hüquq, dayanaqlılıq və ESG üzrə Baş meneceri, Azərbaycan Respublikasının Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) standartları üzrə altqrupun üzvü

Что должны сделать местные бизнесы, чтобы подготовиться к ESG и «зеленой повестке» дня?
Этот материал подготовлен с целью информирования заинтересованных сторон в соответствии с пунктом 8 «Дорожной Карты по стимулированию и продвижению применения принципов экологического, социального и корпоративного управления (ESG) на 2024 год».
ESG, или «экология, социальное развитие и управление», представляет собой концепцию, развивавшуюся и признанную в США и Европейских странах с конца 1970-х годов. Концепция ESG выражает собой набор стандартов, используемых для оценки воздействия компании на окружающую среду и общество, и на протяжении лет играла важную роль в принятии инвестиционных решений бизнесом.
Концепция ESG была впервые представлена в отчете «Who Cares Wins», опубликованном в 2004 году Глобальным договором Организации Объединенных Наций (UN Global Compact), и таким образом термин ESG был впервые широко распространен и официально признан. В отчете описано, как ESG-факторы могут быть интегрированы в деятельность компании, и объясняется, что концепция делится на три основных компонента — экологию, социальное развитие и управление (или корпоративное управление).
Сторонами Рамочной Конвенции ООН об Изменении Климата (COP) являются страны, и основная цель конференции — оказать влияние на бизнес-сектор этих стран.  В этом смысле COP29 также является «домашним заданием» для азербайджанского бизнеса по внедрению ESG деятельности. Для реализации целей этой конференции и национальной «зеленой повестки» необходимо создать эффективную бизнес-синергию между государством и бизнесом.
Роль принципов ESG, таких как ответственное отношение к окружающей среде, высокая социальная ответственность, качественное корпоративное управление и бизнес-этика, а также нацеленность на деловую культуру, в достижении глобальных и национальных устойчивых целей огромна. Предприятия занимают центральное место в треугольнике «общество - бизнес - государство», поскольку именно они являются основными участниками реализации государственной политики и разработки соответствующих инструментов в стране.
Местные предприятия должны быть готовы к четкому видению своей деятельности в течение как минимум следующих пяти лет для достижения целей устойчивого развития и «зеленой повестки», а также точно определить свои приоритеты.
Для этого местные компании уже сегодня должны:
-в первую очередь провести ESG-диагностику и аудит своего бизнеса;
-определить стратегию и цели ESG, направленные на устойчивое развитие их бизнеса; разработать внутренний набор правил и политик;
-составить дорожные карты ESG для применения ESG-политики;
-создать и внедрить систему ESG отчетности.
Соблюдение принципов ESG не только напрямую влияет на финансовое состояние компании и её инвестиционную привлекательность, открывая новые возможности и преимущества, но и приносит важные «социальные дивиденды», такие как:
-повышение доверия к компании со стороны инвесторов и клиентов, которые готовы работать с ответственными и устойчивыми брендами на рынке;
-снижение долгосрочных производственных затрат — не только улучшение финансового положения компании, но и значительное озеленение и оздоровление мировой экономики;
-привлечение большого числа инвесторов и клиентов, укрепление бренда и репутации компании;
-приверженность компании принципам ESG напрямую влияет на её инвестиционную привлекательность. По оценкам экспертов,в настоящее время более 80 триллионов долларов инвестировано с учётом ESG, а современные инвесторы публично заявляют, что не будут вкладывать средства в активы с низким ESG-рейтингом.
Примечание: В Азербайджане для широкого продвижения ESG, объединения усилий государственного и частного сектора и формирования концептуального видения и его реализации, 30 сентября 2022 года был создан рабочий комитет «Корпоративное управление, инвестиции и корпоративная социальная ответственность» Комиссии по бизнес-среде и международным рейтингам. Подгруппой руководит Агентство по Развитию Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA). В состав подгруппы входят представители около 20 организаций и учреждений, представляющих государственный, частный и общественный сектора.
Лейла Садыхова
Главный менеджер по Правовым вопросам, устойчивости и ESG компании «PWC Azerbaijan», член Комиссии по Бизнес-среде и Международным Рейтингам Азербайджанской Республики в области экологического, социального и корпоративного управления (ESG).