KOBİA-nın təşəbbüsü və dəstəyi ilə hazırlanmış “Yaşıl biznesin idarəedilməsi sistemləri” dövlət standartı yaşıl biznes modelinə keçmək istəyən sahibkarlar üçün faydalı sənəddir.
İqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə, ətraf mühitin qorunması, resurslardan səmərəli istifadə fonunda yaşıl bizneslərin önəmi artmaqdadır. Yaşıl biznes dedikdə ekoloji və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinə əsaslanan, ətraf mühitə və cəmiyyətə müsbət təsir etməyə çalışan iş modeli nəzərdə tutulur. Fəaliyyətində yaşıl prinsipləri əsas götürən bizneslər ətraf mühitə dost olur, resurslardan daha səmərəli istifadə edir, az tullantı yaradır, ekoloji təmiz məhsul və xidmətlər istehsal edir. Bir sözlə, yaşıl biznes yalnız gəlir əldə etməyi deyil, həm də ətraf mühitin və cəmiyyətin rifahını ön planda tutmağı hədəfləyir.
Ətraf mühitə münasibətdə məsuliyyətli davranış istehsal zamanı birbaşa təsirlərin aradan qaldırılması ilə məhdudlaşmır, ümumilikdə yaşıl davranışların təşkilatın bütün biznes proseslərinə və idarəetmə sisteminə inteqrasiyasını zəruri edir. Bu baxımdan, yaşıl planlama, yaşıl idarəetmə üzrə strategiya və siyasətlərin hazırlanması və tətbiq olunması əhəmiyyətlidir. Ekoloji təmiz xammal və materialların seçilməsi, su, enerji və torpaq ehtiyatlarından səmərəli istifadə, tullantıların düzgün idarəedilməsi, yaşıl maliyyələşmə kimi amillər yaşıl fəaliyyətin təşkili üçün zəruridir. Yaşıl biznes idarəetmə sisteminin tətbiqi ilə yanaşı, onun mütəmadi olaraq monitorinqinin aparılmasına, qiymətləndirilməsinə və təkmilləşdirilməsinə də diqqət yetirilməlidir.
Bu yaxınlarda qəbul edilmiş AZS 962:2024 “Yaşıl biznesin idarəedilməsi sistemləri” dövlət standartı bizneslərin hansı istiqamətdə hansı yaşıl prinsipləri tətbiq edə biləciyini göstərməklə, həm də faydalı təlimat rolunu oynayır. Yeni standartın tətbiqi bizneslərin, o cümlədən KOB-ların yaşıl biznes modelinə keçidini asanlaşdırmaqla qlobal bazarda daha rəqabətqabiliyyətli olmasına imkan verəcək. KOB-ların ətraf mühitə təsirinin minimuma endirilməsini, resurslardan səmərəli istifadəni və ekoloji məsuliyyəti artırmağı nəzərdə tutan yeni standart, həmçinin ekoloji innovasiyaların stimullaşdırılmasına xidmət edəcəkdir.
Dövlət-özəl sektor əməkdaşlığı çərçivəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşəbbüsü və dəstəyi ilə hazırlanmış yeni standart beynəlxalq müstəvidə ilk belə təcrübələrdəndir.
Qeyd edək ki, AZS 962:2024 “Yaşıl biznesin idarəedilməsi sistemləri” dövlət standartı “ESDGoals” MMC tərəfindən təqdim edilən standart layihəsi çərçivəsində “Uyğunluğun qiymətləndirilməsi” (AZSTAND/TK 08) və “Ekologiya” standartlaşdırma üzrə Texniki Komitələrdə (AZSTAND/TK 09) müzakirə edilib, ümumi razılıq əsasında qərar qəbul edilərək təsdiq edilməsi üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidmətinin tabeliyində Azərbaycan Standartlaşdırma İnstitutuna təqdim olunub. Standart bu yaxınlarda müvafiq institut tərəfindən qəbul olunub.

Каким должен быть экологически чистый бизнес?
Государственный стандарт «Системы управления зеленым бизнесом», разработанный по инициативе и поддержке KOBİA, является полезным документом для предпринимателей, стремящихся перейти на зеленую модель бизнеса.
Значимость зеленого бизнеса растет на фоне борьбы с изменением климата, защиты окружающей среды и эффективного использования ресурсов. Зеленый бизнес представляет собой бизнес-модель, основанную на экологических принципах и устойчивом развитии, и нацелен на положительное влияние на окружающую среду и общество. Такие предприятия экологически дружественны, более эффективно используют ресурсы, сокращают количество отходов и производят экологически чистую продукцию и услуги.
Таким образом, зеленый бизнес ставит приоритет на охрану окружающей среды и благополучие общества наряду с получением прибыли. Экологическая ответственность не ограничивается только устранением прямых воздействий в процессе производства, а требует интеграции зеленых принципов во все бизнес-процессы и системы управления организацией. В связи с этим важно разрабатывать и внедрять стратегии и политику зеленого планирования и управления.
Организация зеленой деятельности требует выбора экологически чистого сырья и материалов, рационального использования водных, энергетических и земельных ресурсов, правильного управления отходами и привлечения зеленого финансирования. Кроме того, наряду с внедрением системы управления зеленым бизнесом, следует регулярно осуществлять ее мониторинг, оценку и улучшение. Недавно принятый государственный стандарт AZS 962:2024 «Системы управления зеленым бизнесом» служит полезным руководством для предприятий, показывая, как внедрять зеленые принципы.
Внедрение нового стандарта позволит предприятиям, в том числе МСП, стать более конкурентоспособными на мировом рынке и способствовать переходу к «зеленой» модели. Стандарт, предусматривающий снижение экологического следа МСП, повышение эффективности использования ресурсов и экологическую ответственность, также способствует развитию экологических инноваций. Новый стандарт, разработанный по инициативе и при поддержке Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) в рамках государственно-частного партнерства, является одной из первых подобных практик на международном уровне.
Отметим, что проект AZS 962:2024 «Системы управления зеленым бизнесом», предложенный ООО «ESDGoals», обсуждался на технических комитетах по стандартизации в рамках «Оценки соответствия» (AZSTAND/TK 08) и «Экологии» (AZSTAND/TK 09) и был представлен на утверждение в Азербайджанский институт стандартизации при Государственной службе по антимонопольному надзору и контролю за потребительским рынком при Министерстве экономики. Недавно стандарт был принят этим институтом.