“Startap” (Start-up) ingilis dilindən tərcümədə “başlamaq”, “işə salmaq” mənalarını verir və əvvəllər hər hansı bir işə yeni başlayana deyilirdi. Müasir dövrdə startap dedikdə yeni bir innovativ ideyanın reallaşdırılması və yaxud daha əvvəldən mövcud olan hər hansı bir biznes proseslərin tam fərqli formatda təqdim olunması və yaxud özündə innovativliyi səciyyələndirən sahibkarlıq fəaliyyəti başa düşülür.
“Report”un məlumatına görə, ölkəmizdə innovativ sahibkarlığın inkişafı, startapların ideyalarının və startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədilə bir sıra güzəştlər tətbiq olunur, xüsusi zonalar, inkubasiya və akselerasiya mərkəzləri fəaliyyət göstərir, qrant müsabiqələri keçirilir. Bu təşəbbüslər mütərəqqi beynəlxalq təcrübə, müasir qlobal meyillər nəzərə alınmaqla daha da genişləndirilməkdədir.
Startap ekosisteminin inkişafı istiqamətində atılan addımların davamı olaraq, bu ilin may ayından etibarən “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsinə başlanılıb. Bu məqsədlə Nazirlər Kabinetinin 29 yanvar 2021-ci il tarixli qərarı ilə “Startapın müəyyən olunması meyarları” təsdiq edilib. Azərbaycan dünyada startap meyarlarını müəyyənləşdirmiş və bunu müvafiq qərarla təsdiq etmiş ölkələr sırasındadır.
“Startap” şəhadətnaməsi vergi ödəyicisi olan mikro və yaxud kiçik sahibkarlıq subyektlərinə verilir. Müraciət edən mikro və yaxud kiçik sahibkarlıq subyektlərinin təsisçiləri arasında orta və (və ya) iri sahibkarlıq subyekti olarsa, bu zaman həmin təsisçilərin hüquqi şəxsdə payının 49%-dən çox olmaması zəruridir. “Startap” şəhadətnaməsi gəlir və yaxud mənfəət əldə etmək məqsədilə istehsal olunan, innovativ təşəbbüsə əsaslanan, rəqabətqabiliyyətli, eləcə də şəhadətnamə almış digər startap məhsulu və yaxud xidməti ilə eynilik təşkil etməyən məhsul və xidmətlər üçün verilir.
“Startap” şəhadətnaməsinin üstünlükləri
“Startap” şəhadətnaməsi sahibkarı 3 il müddətinə innovasiya fəaliyyətindən əldə etdiyi gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən azad edir. Bununla bağlı olaraq, sahibkarlara artıq gəlir əldə edən və aktiv böyümə mərhələsində olan layihələr üçün “Startap” şəhadətnaməsinin alınması tövsiyə olunur.
Şəhadətnamə startaplara vergi güzəşti tətbiq etməklə, onların əldə etdiyi gəliri layihənin inkişafına yönəltməyə imkan yaradır. “Startap” şəhadətnaməsi həmçinin, startapa yerli və xarici investorların marağını artırır, xarici bazarlara çıxışını asanlaşdırır.
“Startap” şəhadətnaməsini İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) verir. Agentlik indiyə qədər 19 sahibkarlıq subyektinə şəhadətnamə verilib. Şəhadətnamə almış layihələr baytarlıq üçün ağıllı cihaz, maliyyə texnologiyaları, sığorta, logistika xidməti, ödəniş aqreqatoru, elektron ticarət və digər yeni və ənənəvi sahələrə innovativ həlləri tətbiq edən layihələri əhatə edir. “Startap” şəhadətnaməsi almış sahibkarların layihələrinin 80 %-i onlayn, 20 %-i elektron cihaz və mexaniki qurğulara əsaslanan məhsul və xidmətlərin təqdim edilməsini nəzərdə tutur.
“Startap” şəhadətnaməsi üçün necə müraciət etməli?
“Startap” şəhadətnaməsi almaq istəyən mikro və kiçik sahibkarlar KOBİA-ya yazılı formada (Ünvan: AZ1069, Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Atatürk prospekti, 134) və yaxud elektron qaydada (info@smb.gov.az) müraciət edə bilərlər. Agentliyə daxil olmuş ərizə həmin gün qeydiyyata alınır, müraciətə və ona əlavə edilmiş sənədlərə ümumilikdə, 30 gün müddətində baxılır və qiymətləndirilməsi üçün Ekspertlər Şurasına təqdim olunur. Ekspertlər Şurasının rəyi əsasında Agentlik “Startap” şəhadətnaməsinin verilməsi və yaxud verilməsindən imtina edilməsi barədə qərar qəbul edir.
Ekspertlər Şurasında İqtisadiyyat, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliklərinin, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Əqli Mülkiyyət Agentliyinin, Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndələri, müstəqil ekspert qismində isə “Azərbaycanda İnternetin İnkişafı Forumu” İctimai Birliyi, “Azərbaycan İnnovasiyaların İxracı Konsorsiumu” İctimai Birliyi, Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının nəzdində fəaliyyət göstərən “İnnovasiyalar və rəqəmsal texnologiyalar” üzrə komissiya təmsil olunur.
“Startap” şəhadətnaməsi almaq üçün müvafiq meyarlar, müraciət üçün ərizə forması və lazım olan sənədlərlə bağlı ətraflı məlumatla KOBİA-nın rəsmi internet səhifəsində yaradılmış xüsusi bölmədən tanış olmaq olar: https://smb.gov.az/az/nav/startap-sehadetnamesi

Who can get a “Startup” certificate and how?
“Start-up” in English means “to start”, “to launch”; earlier, this was a term for a beginner in any business. Nowadays, startup means implementing any innovative idea or presenting any existing business process in a completely different format, or innovative entrepreneurial activity.
According to “Report”, to support the development of innovative entrepreneurship and the implementation of startup ideas and ecosystem in our country, a number of benefits are applied, special zones and incubation and acceleration centers operate, and grant contests are held. These initiatives are expanding in line with international best practices and current global trends.
As a continuation of the measures taken to develop the startup ecosystem, “Startup” certificates were introduced in May this year. For this purpose, the “Startup Determination Criteria” were approved by the resolution of the Cabinet of Ministers dated January 29, 2021. Azerbaijan is among the world countries that have defined and approved the criteria for startups by an appropriate decision.
A “Startup” certificate is issued to taxpayers – micro or small businesses. If a medium and (or) large business is among the founders of an applicant – micro or small business, the share of this founder in the legal entity should not exceed 49 %. A “Startup” certificate is issued for a product manufactured or service provided to generate income or profit based on an innovative initiative, and this product or service should be competitive and not identical to another startup product or service, for which such a certificate has already been issued.
The “Startup” certificate benefits
The “Startup” certificate exempts an entrepreneur from income tax and tax on income from innovation activity for 3 years. In this regard, entrepreneurs are advised to obtain a “Startup” certificate for the implementation of already profitable projects and those at the stage of active growth.
The certificate allows startups to channel income for the development of their projects with the application of tax incentives. The “Startup” certificate also increases the interest of local and foreign investors in the startup and facilitates access to overseas markets.
The “Startup” certificate is issued by the Small and Medium Business Development Agency (SMBDA) under the Ministry of Economy. To date, the Agency has issued certificates to 19 business entities. Projects implementing innovative solutions in the field of veterinary smart devices, financial technology, insurance, logistics, payment aggregator, e-commerce, and other new and traditional areas have been certified. 80 % of business projects, certified with “Startup” certificates, suppose the provision of products and services in the online format, and 20 % - based on electronic and mechanical devices.
What is the procedure for applying for a “Startup” certificate?
Micro and small entrepreneurs can apply for a “Startup” certificate to SMBDA directly (134, Ataturk Avenue, Baku, AZ1069) or electronically (info@smb.gov.az). The application received by the Agency is registered on the date of submission; the application and the documents attached are considered within 30 days and submitted to the Expert Council for consideration. Based on the Expert Council's conclusion, the Agency decides to issue or refuse to issue a “Startup” certificate.
The Expert Council is composed of representatives of the Ministries of Economy, Digital Development, and Transport, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President, the Intellectual Property Agency, and the National Academy of Sciences, and as independent experts, the Public Association “Forum for the Internet Development in Azerbaijan”, Public Association “Azerbaijan Innovation Export Consortium”, and the commission for “Innovations and Digital Technologies” under the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) are represented.
The application form and detailed information on the appropriate criteria and documents required to obtain a “Startup” certificate are posted on the official SMBDA website: https://smb.gov.az/en/nav/startap-sehadetnamesi